Haber Detayı
25 Şubat 2015 - Çarşamba 17:31 Bu haber 997 kez okundu
 
Başbakan çiftçiye verilen destekleri arttırdı!
Başbakan Davutoğlu, Ankara'da Tarım Bakanlığı'nın Tarımsal İzleme ve Bilgi Sistemi (TARBİL) tanıtım toplantısında çiftçilere sağlanan destekleri arttırdıklarını müjdeledi
Yaşam Haberi


İşte Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:

TSK mensuplarına taziyelerimi iletiyorum. Tarım sekötrü insanoğlunun en kadim sektörüdür. Bazı zaman kayıpları telafi edilir ama tarım telafi edilemez. Ülkelerin geleceği açısından en önemli sektördür tarım sektörü. Tarım sektöründeki her adım çok önemlidir. Son 12 yılda tarım sektörüne ayrı bir önem verdik.

23,7 milyoar dolardan 61 milyar dolara çıkan tarım sektörüne yatırımı dünyada 7. sıradayız ama biz bununla yetinmiyoruz. Orta gelir tuzağına yakalanmamak için kendi içinde bilgi sistemini daha verimli kullanılan algıyı geliştirmeliyiz. Tarımda hayal bile edilemeyecek gelişmelere imza attık.

Son 12 yılda toplam değer 70 milyar liraya ulaştı tarımsal destek alanını genişlettik. Tarımsal kredi faizlerini indirdik. Şuan 0 faiz.

Değerli bakanımız son toplantıda bütün çerçevesiyle bize aktardı tarımda yapılacak hamleleri ele aldık. 12 yılda 4,5 milyon hektar arazi tapulaştırdık. Eğer toprağı nasıl kullanıcağınızı bilmiyorsanız o büyük toprak size külfet gibi gelir. Eğer küçük bir toprağınız var ama toprağı kullanmayı biliyorsanız çok küçük alanlarda çok büyük verimler alabilirsiniz.

Tohumluk ihracatımızı nerediyse 10 kat arttırdık. Tarımcılık alanında önemli hamleler yaptık, 1 milyar lira tohum desteği verdik.

Çevre alanında; tarım sektörünün birlikte ele alındığı konulardır. Temel varoluşçu unsurlar birleşir. Organik tarım alanını 20 kat arttırdık. 
 
BAŞBAKAN'DAN ÇİFTÇİYE DESTEK MÜJDESİ!
 
Mazot desteğine yüzde 5 arttırıyoruz, kırmızı mercimeğe desteği yüzde 100 arttırıyoruz. buğdayda yüzde 20, meyve üreticilere desteği yüzde 50 arttırıyoruz. süt ve et üretlerin hibe desteğini yüzde 70' çıkarttık.

Hayvancılık desteği 2002'de 83 milyon lirayken şimdi 2,6 milyar liraya yükseldi. Tarımda mekanizasyonu destekledik. 

Hedefimiz dünyada ilk 5 ülke arasına girmek. Avrupa'da artık bizimle yarışacak ülke kalmadı. Şimdiki hedefimiz ilk 5 ve tarım arz güvenliği için gelecek nesilleri teminat altına almak. 

Pamuk desteğinin artırılması için özel bir çalışma talimatını verdik. Pamuk üreticilerimize yönelik adımlarımızı tekrar ele alacağız. Bütün Türkiye çeşitlendirilmiş tarımla, modern dönemde kendisine yetecek düzeye getirdik bu 12 yılda daha da ileriye taşıdık. 

Sadece çiftçilerimize destek sağlamak için değil tarım sektörü içinde adımlar atıyoruz. Türkiye teknolojiyi ithal eden bir ülke olmakran çıktı.

Türkiye'nin her bir tarım alanını biz şimdi Ankara'dan göreceğiz. Alana konulmış teknolojik aygıtlarıyl abiz bunu görebileceğiz. Afeti belki de önceden göreceğiz. gübrede eksiklik varsa ilave edeceğiz. Toprak kalitesinin nasıl bir gelişme österdiğini inceleceğiz. E-devletle bunu birleştireceğiz. Böylece potansiyelimizi gözleyebileceğiz. Tarımda her üniteyi kayda geçiriyor ve biliyoruz. Çiftçi tarımın en önemli bireyidir. Köylerimiz boşalmışsa burada neredeyse hayvancılık bitmişti.

Tarımın sektör olarak düşünülmesi çok önemli. Tüketicilerimizin beslendiği tarımsal gıdalarla ilgili bilgi almak hakkı var. Üretici açısından bir devrimdir. Biz bu devrimleri gerçekleştirerek yeni Türkiye'yi geliştireceğiz. Bütün ğlkeyi avucumuzun içi gibi bildiğimizi kendimizi tanıdığımız gibi ülkeyi tanıdığımızı göstermek istiyoruz. Bu proje kendimize güvendiğimizin göstergesidir. İşte bu tarz niteliksel bve bilgi teknolojini kullanan projelerimizle gelecek vizyonu güçlü yeni hamle dönemini başlatmaktan dolayı mutluluk duyuyorum.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Başbakan, Davutoğlu, Ankarada, Tarım, Bakanlığının, Tarımsal, İzleme, Bilgi, Sis
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
K. Maraş
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 19.07.2018
Bugün
23° - 34°
Cuma
23° - 33°
Cumartesi
23° - 34°
K. Maraş

Güncelleme: 18.07.2018
İmsak
Sabah
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı