Bugün - 29 Haziran 2017 Perşembe
Kahramanmaraş 18°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Gündem Ekonomi Sağlık Yaşam Kültür - Turizm ve Sanat Spor Siyaset Eğitim Teknoloji Dünya Asayiş Diğer »
Yazar Detayları

Hasan SEYİTHANOĞLU

Hasan SEYİTHANOĞLU - YENİ YIL VE MALİ MÜŞAVİRLERİN GÜNDEMİ

YENİ YIL VE MALİ MÜŞAVİRLERİN GÜNDEMİ
Yazı Tarihi: 20 Şubat 2015 Cuma

 Yeni yıl ile birlikte Mesleğimizi ve mükellefleri ilgilendiren değişiklikler artarak devam etmektedir. Son olarak 25/02/2013 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisine sevk edilen Gümrük Kanunu ve bazı Kanun ve Kanun Hükmündeki Kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair tasarı içerisinde Meslek Mensuplarını ilgilendiren konularda ele alınmıştır.

           Tasarının 1 .maddesi içerisinde yer alan ve Kayıt dışı ekonominin temel taşlarından biri olan Sahte Muhteviyatı itibariyle yanıltıcı Belge düzenleme fiili işleyen mükellefleri ilgilendiren ve akabinde Meslek mensuplarının da potaya girdiği bölümdür.

           Sahte Belge düzenleme fiili, Sahte belge ticareti yapmak sureti ile her bir belge üzerinde komisyon geliri elde etmek amacıyla mükellefiyet tesis ettirenler tarafında işlenmektedir. Ayrıca gayri faal halde olup da mükellefiyeti devam etmekte olan şirketlerin ortaklarında devralınması yolu ile paravan şirketler meydana getirilmekte ve bu şirketler üzerinden de yoğun bir şekilde Sahte Belge Düzenleme fiili işlendi Vergi İnceleme raporları neticesinde tespit edilmektedir. Tüm bunların önüne geçebilmek için Kanun koyucu tarafında çeşitli önlemler alma yoluna gidilmektedir.  

           Tasarının 1.maddesinde;Sahte Belge Düzenlemek amacıyla mükellefiyet tesis ettirdiğinin vergi inceleme raporu neticesinde tespit edilmesi ve mükellefiyet kaydının devamına gerek görülmediğinin raporda belirtilmesi durumunda işi bıraktığı düşünülerek mükellefiyetler vergi dairesince terkin edilecektir. Mükellefiyeti terkin edilenlerin tekrardan işe başlayabilmeleri için 6183 sayılı Kanunun 10.maddesinin 1,2 ve 3 numaralı bentlerinde sayılan nev’iden 50.000,00.-TL’den az ve 1.000.000,00.-TL’den fazla olmamak üzere teminat verilmesi şarta bağlanmıştır.

          Meslek Mensuplarını ilgilendiren bölümde ise Tasarının 1.maddesinin birinci fıkrasında sayılan haller dolayısıyla mükellefiyeti terkin edilen Meslek Mensuplarının bu fiile iştirak ettikleri inceleme raporu ile tespit edilenler hakkında üç yıl süreyle geçici olarak mesleki faaliyetten alıkoyma cezası uygulanacaktır. Bu cezanın uygulanması ise 3568 sayılı Kanun hükümlerine göre gerçekleştirilecektir. Ceza bitiminde  ise Meslek Mensubu tekrar faaliyetine başlayabilmek için 25.000,00.-TL’den az ve 500.000,00.-TL’den fazla olmamak üzere yazıyla teminat vermesi hükme bağlanmaktadır.

         Bizim görüşümüze göre; kanun koyucunun bu hükümleri yerine getirebilmesi için öncelikle 3568 sayılı kanun kapsamında faaliyetine devam eden Meslek Mensuplarına Maliye Bakanlığı nezdinde Sahte Belge Düzenleme ve kullanma fiili işleyen mükellefler için bir ekran açılması gerekmektedir. Açılacak olan bu ekrana E-İMZA yolu ile ulaşım sağlanmalıdır ki meslek mensubunun V.U.K.’nun 5.maddesi hükümleri çerçevesinde Vergi mahremiyetine zarar vermemesi sağlanmalıdır.

         Tasarının 1.maddesinin ilgili bölümünde V.U.K.’nun 359 uncu maddesinde sayılan fiilleri işledikleri tespit edilenler ve bu fiillere iştirak ettikleri Vergi inceleme raporu neticesinde tespit edilenler ve durumu kesinleşenler için birinci, ikinci ve üçüncü fıkra kapsamına girenler veya bu fiillere iştirak edenler için, fiilin işlendiği tarihten itibaren beş yıl süreyle hiçbir surette vergi teşvik ve desteklerinden faydalanamazlar. Söz konusu fiilin işlendiği tarihten sonra herhangi bir teşvik ve destekten yararlanılmış olunması halinde, bu tutarlar vergi ziyası cezası kesilerek tarh olunur şeklindeki hüküm ise Vergi iadesi alan ve Kanunu vermiş olduğu teşvik hükümlerinden yararlanan mükellefler açısından riskli bir durumdur. Örneğin;2008 yılı için yapılan incelemede Mükellef hakkında verilen 359 uncu madde hükümleri kesinleşirse mükellefin 2013 yılına kadar almış olduğu teşvik ve destekler Vergi ziyası ile birlikte tarh olunup tahsil edilecektir.

         Ayrıca; 6102 sayılı TKK’nın 64 üncü maddesine göre Yevmiye Defterinin kapanış tasdiki izleyen yılın Mart ayı sonuna kadar yapılması gerekmekte idi. Tasarının 59 uncu maddesine göre bu süre “İzleyen yılın altıncı ayının sonuna kadar, Yönetim kurulu defterinin kapanış onayı ise izleyen faaliyet döneminin birinci ayının sonuna kadar notere yaptırılır” şeklinde düzelterek Mükelleflere ve meslek mensuplarının rahat nefes almalarını sağlayacaklardır.

         2013 yılı içerisinde Meslek Mensupları olarak gündemimizi oluşturan konulardan diğeri; Mayıs 2013 içerisinde Kahramanmaraş SMMM odasında yapılacak olan seçimlerdir. Bu  seçimin neticesinde yeni SMMM odasının yönetimi oluşturulacaktır. SMMM Halit ALCI Bey adaylığını açıklayarak seçim çalışmalarına başladı. Halit Bey’le yapmış olduğumuz görüşmeler de seçim çalışmalarının başarılı bir şekilde devam ettiğinin bilgisini aktardı. Şu durumda karşı bir aday ortaya çıkarak bu işte bizde varız açıklaması yapan olmadı. Bu durumun aday çıkamayacağı yönünde yorumlanması gerekir mi?

         Mevcut oda yönetimimiz Seçim yaklaşırken 15/03/2013 tarihinde SMMM odası binasının temelini atacağı beyanatlarını vermektedirler. Ayrıca 1 mart Muhasebeciler gününe özel olarak düzenlenen birlik beraberlik yemeğinde Mevcut iktidarın gücünü arkalarına almaya çalışarak hizmet ettikleri noktayı açık ve seçik olarak belirtmişlerdir. Bunun ilk örneğini SMMM odası toplantı salonunda düzenlenen İktidar partisinin dört Milletvekilinin katıldığı toplantıda Oda Başkanımız açık ve net bir şekilde ortaya koymuştu. Bu; Meslek Mensupları için çalışmak yerine Siyasi hedeflerine ulaşmak için Oda yönetimini kullanıyoruz anlamına gelmektedir. Mesleki çalışmalar için Kurulan Derneği siyasi olarak niteleyenler neden dönüp kendilerine bakmazlar?

        Meslek Mensupları ile yapmış olduğumuz görüşmelerde; Mesleğimizin siyasi bir çizgide değil de 3568 sayılı kanun çizgisinde hareket etmesi gerektiği bu tarz işlemlerin Kahramanmaraş’ta faaliyet gösteren meslek mensuplara zarar verdiği yönünde görüşlerini beyan etmişlerdir.

        Seçimle ilgili sürecin Kahramanmaraş’ta faaliyetlerine devam eden Meslek Mensuplarına zarar vermeyecek şekilde geçmesi hem mesleki birlik anlamında hem de Meslektaşlar arasındaki birlik açısında önemlidir. Bu konuda Başkan adaylığını açıklayan ve açıklayacak olanların gerekli hassasiyetlere dikkat edeceklerine inancım tamdır. Her şeyin gönlünüzce olması dileğiyle…..

 
İletişim E-Posta: marastrk@gmail.com - Telefon:
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu yazıya hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Yazıları

YENİ YIL VE MALİ MÜŞAVİRLERİN GÜNDEMİ
İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu
KAMMİYAD ANKARA GEZİSİ
KDV TEVKİFAT UYGULAMASI
MESLEK MENSUPLARININ SORUNLARI
SERBEST MUHASEBECİ VE MALİ MÜŞAVİR OLMA SÜRECİ
KAMMİYAD (Kahramanmaraş Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Derneği);
KAMMİYAD (Kahramanmaraş Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Derneği);
NEDEN MESLEKTE BİRLİK?
Diğer Yazarlar

ŞEHRİMİZDE DOLU DOLU BİR HAFTA SONU
AYET-İ KERİME VE HADİS-İ ŞERİFLER IŞIGINDA; HAC İBADETİ
BİR BARIŞ MEDENİYETİ OLARAK İSLAM
Tokluk âfettir, Müslüman az yemeli
YENİ YIL VE MALİ MÜŞAVİRLERİN GÜNDEMİ
Otomatik Pilot Devrede
ÇOBAN VE HIZIR
Haydi Milyonlar Duaya!
Eski Maraş'tan Kısa Kısa-3
E-Gazete (Bizim Gazete)
Ulusal Gazeteler

Yazarlar
Atilla SARIYILDIZ
ÇOBAN VE HIZIR
  Merhaba sevgili okurlar, sevgili dostlar. ...
Ahmet Doğan İLBEY
Tokluk âfettir, Müslüman az yemeli
Şeytan, Âdemoğullarını azdırabilmek iç...
Abdulkadir YILMAZ
ŞEHRİMİZDE DOLU DOLU BİR HAFTA SONU
Bu hafta sonu şehrimizde hem kültürel, h...
Sema MARAŞLI
Haydi Milyonlar Duaya!
Bismillahirrahmanirrahim 7 Ağustos’taki muh...
Mustafa SAYLAK
BİR BARIŞ MEDENİYETİ OLARAK İSLAM
   Rabbimiz insanları   Dünya ...
İmran KILIÇ
AYET-İ KERİME VE HADİS-İ ŞERİFLER IŞIGINDA; HAC İBADETİ
Orada apaçık alametler, İbrahim'in makamı v...
İsmail KOCAER
Otomatik Pilot Devrede
İstikrar  Oluştuysa , Sistem Kurulduysa , Oto...
Mesut Bilal BUĞDAY
Eski Maraş'tan Kısa Kısa-3
ESKİDEN BAYRAM NAMAZINDAN SONRA KABİR ZİYARETİ E...
Hasan SEYİTHANOĞLU
YENİ YIL VE MALİ MÜŞAVİRLERİN GÜNDEMİ
 Yeni yıl ile birlikte Mesleğimizi ve mü...
Hava Durumu ( Kahramanmaraş )
Bugün
9°°C - 18°°C
Cuma
8°°C - 16°°C
Cumartesi
7°°C - 13°°C
Pazar
4°°C - 17°°C
Namaz Vakitleri ( Kahramanmaraş )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
03:1805:0712:4316:3320:0721:46

29 Haziran 2017 Perşembe
Röportajlar
Said Nursi'nin mezarının yerini açıkladı
İsa Tatlıcan'ın röportajıBediüzzaman Said Nursi bundan tam 55 yıl önce, 23 Mart 1960 tarihinde Urfa'da vefat etti. Son derece münzevi bir ha...
»
»
Tarihte Bugün
1773 - Silistre Zaferi
1934 - Zaro Ağa 157 yaşında İstanbul'da öldü.
Kim Kimdir
Günün Sözü
İyilik yap ehli olana da, olmayana da, ehline isabet ederse yerini bulur. Etmez ise ehli sen olursun
(Hz. Muhammed)
Arşiv Arama
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(163 Online) 0,14ms